Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Скоро еден месец откако Европската Унија ја одобри првата безбедна и ефикасна вакцина за коронавирус, изработена од BioNTech и Pfizer, илјадници Европејци веќе ја примија првата доза.
Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Секое физичко и правно лице може да пријави електричен и електронски отпад со цел да се ослободи од него, преку еко линијата 070/236 000, која е отворена секој ден, информираа денеска од ДОО Нула отпад.
Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Патувањето ги шири хоризонтите и ја збогатува душата, без разлика дали патувате со друштво или сами.
Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Зоолошката градина Скопје доцна вчера преку социјалните медиуми „со голема тага и болка“ соопшти дека претходниот ден починала жирафата Тобого.
Read more
play_arrow

Почина славниот магионичар Зигфрид од дуото Зигфрид и Рој

Магионичарот Зигфрид Фишбахер, член на познатото дуо Зигфрид и Рој, почина во Лас Вегас на 81-годишна возраст, пренесе Build.
Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Во 1999 година, тогаш 28-годишниот Елон Маск одлучи да си купи McLaren F1 за кој одвоил 815.000 долари.
Read more

Најбезбедни авиокомпании во светот за 2021

Единствениот сајт во светот кој се занимава исклучиво со рејтинзите и оцените за безбедноста на воздушното патување, Airline Ratings, објави нова листа на најбезбедни авиокомпании за патување во 2021.
Read more

На која возраст жените се најсреќни?

Дали знаете на која возраст жените се најсреќни и најзадоволни?
Read more

Хороскопскиот знак открива каков татко сте

Мајката и таткото имаат посебно место во срцата на децата, но татковците имаат посебна улога. Ќерките ги сметаат за нивни најголеми херои, а синовите се угледуваат на нив во сите аспекти во животот.
Read more

Сакате снег или го мразите - дознајте што кажува тоа за вашиот карактер

Дали спаѓате во групата на луѓе кои го обожаваат снегот и едвај чекаат да излезат надвор? Што кажува ова за вашиот карактер?
Read more

Вечерва се чека Стара нова година - покрај Македонците слават и Шкотите, Берберите, Велшаните...

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар, вечер ќе ја пречекаат Јулијанската Нова година, која почнува утре на празникот Василица.
Read more

Роналдо е вистинска „машина за пари“

Португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо е спортист со најмногу следачи на Instagram  -  253 милиони - а тој број го надминува вкупниот број на фанови на сите англиски клубови заедно на истата социјална мрежа.
Read more
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more