Магазин

Како изгледала Европа во Леденото доба?

Снег, мраз и многу повеќе копно - вака изгледал Стариот континент за време на последното Ледено доба.
Read more
play_arrow

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Волнен носорог од Леденото доба е откопан во Сибир и тоа во добра состојба.
Read more

Пет ефикасни совети за подобра организација на времето

Иако денот има 24 часа, често имате чувство дека времето „лета“. Затоа е важно што подобро и поефикасно да го искористите слободното време.
Read more
play_arrow

Паднат џин: Демолирање на 40-метарска кула

Дронска снимка од демолирањето на кула за чување жито висока 40 метри. Кулата се наоѓа во градот Киров, главен град на Кировската област во централниот дел на европска Русија, 896 километри североисточно од Москва.
Read more
play_arrow

Првата панда родена во Јужна Кореја стана хит на интернет

Видео од шестмесечната панда Фу Бао, снимено во зоолошката градина Everland во Јужна Кореја“ стана вирално на интернет поради нејзиниот однос со луѓето кои се грижат за неа.
Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако јадеме само еднаш дневно?

Еден оброк на ден? Звучи тешко и невозможно доколку сте гурман, но доколку можете, треба да знаете и како тоа би се рефлектирало врз вашиот организам.
Read more

Даваат енергија, но бананите не се добар избор за појадок

Секој веќе знае дека појадокот е најважниот оброк во денот, но во брзање често се случува да изедете само една банана „во движење“.
Read more

Бил Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите земји

Сиромашните земји се соочуваат, според најдоброто сценарио, со заостанување од шест до осум месеци од побогатите земји во пристап на вакцините против коронавирусот, со цел да го заштитат населението од пандемијат
Read more

Насмеани, а депресивни: Како да ги препознаете знаците на најопасната депресија?

Зад насмевката понекогаш се крие најголемата тага. Еве како можете да им помогнете на луѓето кои страдаат од т.н. насмеана депресија.
Read more
play_arrow

Зошто автомобилите немаат седишта на исфрлање?

Дали некогаш сте помислиле зошто автомобилите немаат седишта на исфрлање?
Read more

Што предизвикува стрес кај секој хороскопски знак?

Стресот стана ден стана дел од нашиот секојдневен живот. Парите, работата и семејните обврски се главна причина за стресните ситуации. 
Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Во првите шест месеци откако прележале COVID-19, на еден од осум пациенти за првпат му се дијагностицира психијатриско или невролошко нарушување, како што е мозочен удар, акутно крварење во черепот или мозокот, де
Read more
реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more