MagicScroll, таблет со екран што се витка

Тим научници и инженери од Human Media Lab од Универзитетот Квинс претстави таблет наречен MagicScroll со екран што се витка.

Таблетот има 7,5-инчен флексибилен екран што може да се свитка во ролна и по потреба се извлекува. Може да се користи и за телефонирање, а е практичен бидејќи е малечок. Научниците планираат прототипот да го намалат и да го направат применлив во секојдневниот живот. Доаѓа во 2K резолуција, додека во внатрешноста на цилиндарот од кој се одмотува се наоѓа потребната електроника: процесор, безжична радио опрема и други делови.

реклама

Хардвер

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Read more

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Read more

Dell претстави два нови лаптопа

Read more

Apple планира да произведе iPad и iPad mini со поголем екран

Read more

Нови видеа

play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Read more
play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Read more
play_arrow

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Read more
play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more
play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Read more
play_arrow

Работа од дома, фејл компилација

Read more
play_arrow

Италијанското знаме го разубави миланското небо

Read more
play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Read more
play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more
play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Read more