Маја Вељковиќ-Пановска е нов в.д. директор на Драмски театар Скопје

Актерката Маја Вељковиќ-Пановска е нов в.д. директор на НУ Драмски театар Скопје (ДТС). Доаѓа на местото на досегашната директорка Катарина Коцевска-Хаџи Василева која, како што соопшти ДТС, се повлекува од лични причини.

Маја Вељковиќ-Пановска дипломирала актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1993 година, има остварено повеќе улоги на сцените на повеќе театри низ земјава, а во Драмски е вработена од 1999 година. Покрај театарски улоги, има учествувано и во филмови: „Последниот фалцер“ (2000); „Големата вода“ (2004); „Бардо“ (2012); „Незрели цреши“ (2015).

Добитник е на наградата „Трајко Чоревски“ за најдобар млад актер за улогата на Жената во претставата „Духот на лименката” на фестивалот „Војдан Чернодрински “ во 1999; а на овој фестивал во 2002 ја добила и Наградата за епизодна улога „Димче Трајковски“ за улогата на Маре во претставата „Тетовирани души“.

-Со своето богато професионално искуство, Маја Вељковиќ-Пановска несомнено ќе даде значителен придонес во реализацијата на програмата за работа и унапредување на театарската дејност во националната установа.Колективот на Драмски театар изразува благодарност на досегашната директорка Катарина Коцевска Хаџи Василева која од вработувањето во 1983 година е член на ансамблот на Драмски театар Скопје, наведува ДТС во соопштението.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Читај повеќе
  • play_arrow

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Читај повеќе

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Сончево време, попладне со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски е новиот премиер: Ќе ја кажам срамната придавка

Читај повеќе

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе