Мајчино млеко за билдање мускули?

А.С.
/ 08.02.2024 / 16:53

Има група амбициозни луѓе кои се опседнати со здравје и вежбање и притоа го фалат невообичаениот и контроверзен метод за билдање мускули - пиење мајчино млеко.

„Ако сакам да се подобрам и да бидам најдобар што можам, ќе јадам како бебе“, вели Џејмсон Ритенур од Јужна Каролина, бодибилдер аматер кој го добива мајчиното млеко преку донаторка со која стапил во контакт преку Facebook. Ритенур тврди дека неконвенционалниот додаток во исхраната му помогнал да ги ослободи телесните масти додека ги одржувал мускулите, пренесува Insider.

„Би рекол дека витамините од мајчиното млеко навистина помогнаа“, вели тренерот на Ритенур, објаснувајќи дека тој лично го следел неговиот напредок уште пред да започне со методот.

Зборувајќи за овој тренд, спортскиот диететичар Брајан Сент Пјер изјави за Men's Health: „Мислам дека идејата зад пиењето мајчино млеко за раст на мускулите е дека има неверојатно високо ниво на калории и хранливи материи и има некои дополнителни здрави работи во него. Мајчиното млеко има сè што ви треба за да го натера вашето бебе да расте брзо, па можеби луѓето мислат дека сличен ефект ќе се случи и кај возрасните?"

Што е со научните докази?

Сепак, доказите за придобивките од мајчиното млеко за градење на телото недостигаат до ден-денес, а целата приказна сè уште се базира на анегдоти.

И покрај тоа што е вредно за развојот на доенчињата, тоа не е особено вредно за спортистите, според Брус Герман, професор по исхрана и хемија на Универзитетот во Калифорнија, Беркли. Тој додаде дека нутритивниот состав на мајчиното млеко не е воопшто добро избалансиран за возрасен, со ниска содржина на протеини, висока содржина на заситени масти и многу несварлива лактоза.

Не само тоа, туку човечкото млеко често се купува преку сомнителни извори, со што се зголемува веројатноста за контаминација, пишува Men's Health.

„Мајчиното млеко генерално не е регулирано - ако жената има ужасна исхрана, мајчиното млеко ќе биде со слаб квалитет“, вели Марк Халперн, нутриционист во Солт Лејк Сити. „И болестите како ХИВ може да се пренесат преку мајчиното млеко.“

Навистина, една студија на Nationwide Children's Hospital покажа дека од 101 примерок мајчино млеко купени преку интернет, 75 отсто содржеле штетни патогени, додека 10 отсто биле намерно измешани со кравјо или вештачко млеко.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Фит

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Мрзлива вежба за рамен стомак – прави чуда за две недели

Read more

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Read more

Како да ги стопите калориите без вежбање?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе