Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Поранешниот легендарен боксер Мајк Тајсон одгледува и продава марихуана во Калифорнија веќе неколку години (држава каде нејзината потрошувачка е легална), а заработката од овој бизнис се брои во милиони.

Бизнисот го почна во 2018 година кога го изгради наменскиот ранч од 16 хектари Tyson Ranch за одгледување медицинска марихуана. Според Cheat Sheet популарниот Челичен Мајк заработува повеќе од 500.000 американски долари месечно.

Сепак, Тајсон има и трошоци со оглед на тоа што, според неговото кажување, пуши марихуана секој ден. Во изјавата дадена во 2019 година, поранешниот боксер призна дека заедно со неговата партнерка Ибен Бритон, одвојуваат околу 40.000 долари месечно за нивните потреби за марихуана.

URL

Така Мајк се истакна и во улогата на успешен бизнисмен, иако во 2003 година прогласи банкрот и покрај фактот што заработи неверојатни 584 милиони долари за време на неговата боксерска кариера.

Денес, поранешниот боксер е задоволен од својата работа и тоа го истакнува во секоја прилика, а покрај тоа, Тајсон неодамна откри дека пушел канабис преднеговата ревијална борба против Рој Џонс кон крајот на минатата година.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Стил

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Read more

Ќерката на Дејвид Хаселхоф е првиот плус-сајз модел на насловната на Playboy

Read more

Ванда по танга на Instagram, Икарди се појави во коментари

Read more

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе