Мајка на пет деца откри како изгуби 32 килограми за една година

Со волја, упорност и желба сè може да се постигне, доказ за тоа е Ангела Мартин, 40-годишна мајка на пет деца од Тасманија. Таа секој ден јадела по 30 лажички шеќер и тежела 90 килограми. Но, во еден миг сфатила дека е потребно да го смени начинот на живеење.

Од вишокот килограми младата мајка цело време се чувствувала уморно, а наутро кога се будела имала чувство дека не е доволно наспана.

„Имав болки во грбот и цело време се грижев за моето здравје. Имам прекрасно семејство, но се чувствував како да сум без енергија, бев исцрпена и не можев да уживам со нив“, вели Мартин.

Кога нејзиното петто бебе имало само 6 недели, во јули 2017 година Ангела одлучила да ја исфрли индустриски преработената храна од исхраната, како и триесетте лажички шеќер кои секој ден ги јадела. Почнала да им дава приоритет на свежите намирници и веднаш почнала да се чувствува подобро.

Мајката на пет деца почнала да јаде пет мали оброци дневно и од личност која никогаш не пиела вода почнала да пие два до три литри вода дневно. Освен промени во исхраната Ангела почнала и да вежба, а во тоа било вклучено трчање, брзо одење и дигање тегови.

Во период од десет недели изгубила 15 килограми и тоа било голема мотивација да продолжи со темпото. За една година изгубила 32 килограми и од величина XL почнала да носи XS. Сега има 58 килограми.

„Една од најдобрите работи е што ја открив љубовта кон трчањето и сега трчам дури и на маратони“, вели Ангела.

Таа додава дека се чувствува како некој да ѝ подарил неколку дополнителни години живот.

„Моето здравје ми е приоритет и конечно се чувствувам како најсреќната личност во светот“, вели Ангела.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе