Мајката на Пеп почина од COVID-19

На возраст од 82 години почина мајката на Пеп Гуардиола откако се заразила со коронавирусот. Стратегот ја потврди веста.

Една од илјадниците жртви на епидемијата во Шпанија е и Долорс Сала и Карио, мајка на поранешниот фудбалер и сега прочуен фудбалски тренер, Жузеп Гуардиола.

„Семејството Манчестер Сити со голема жалост денеска ја објавува смртта на мајката на Пеп, Долорс Сала и Карио, во Манреса, Барселона, откако се заразила од коронавирусот... Сите на било каков начин поврзани со клубот изразуваат сочувство до Пеп во овие тешки моменти, неговото семејство и сите негови пријатели“

Минатион месец Пеп донираше милион евра на фондацијата Анхел Солер Даниел и на Медицинскиот универзитет во Варселона како помош за набавка на потребни материјали за борбата со вирусот во Шпанија каде досега починаа повеќе од 13.000 луѓе, правејќи ја втора најтешко погодена земја во светот.

Долорс, покрај Пеп, имаше уште три деца: Пере, кој е агент и го претставува Пеп, сестра Франсеска која е политичарка и претставник на Каталонија во Скандинавија, како и уште една сестра.

Сочувство испратија и неговите поранешни клубови Барселона и Баерн.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Фудбал

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Read more

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Read more

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more

Левандовски е незапирлив

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе