Мајката на „викингот“ кој упадна во Капитол: Не му даваат органска храна во затворот

Минатата среда Џејк Анџели го привлече вниманието на јавноста по упадот со група демонстранти во Капитол Хол во Вашингтон. Тој беше снимен и фотографиран како во текот на упадот се појавува со лице обоено во боите на американското знаме и со крзнена капа со рогови на главата, наликувајќи на викинг.

Министерството за правда соопшти дека Анџели, чие вистинско име е Џејкоб Ентони Ченсли, е во притвор и е обвинет за насилно однесување, насилно влегување и илегално престојување во ограничени простории во внатрешноста на Капитол.

Поради пандемијата, Анџели првото рочиште го имаше преку телефон, а судијката Дебора Фајн му одреди притвор до 15 јануари.

На рочиштето, неговиот адвокат Џералд Вилијамс на судијката ѝ кажа дека Џејкоб не јадел од моментот на апсење, наведувајќи дека имал ограничена исхрана, но не е сигурен дали е тоа од религиозни причини.

Пред зградата на судот, мајката на Џејкоб, Марта Ченсли откри зошто не јадел додека е во притвор.

„Многу му се лоши ако не јаде органска храна. Тој мора да јаде“, изјави таа.

Минатата недела за ABC15, мајката изјави дека не се согласува со улогата на нејзиниот син во насилната буна во Капитол.

Дејвид Гонзалес, американски маршал од Аризона, за медиумите изјави дека ќе бидат почитувани судските наредби и на притвореникот ќе му биде обезбедена органска храна во склад со неговата исхрана.

Непосредно по нередите во средата, Ангели за NBC News изјави дека не сторил ништо лошо.

„Само влегов низ отворена врата“, изјави тој следниот ден.

Анџели е следбеник на бизарната теорија на заговор на движењето QAnon, според која следбениците веруваат дека група педофили кои го обожаваат Сатаната владеат во сенка со САД, а Доналд Трамп се бори против нив.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе