Македонец во трка за градоначалник на Благоевград

Атанас Кирјаков синоќа јавно се произнесе дека е етнички Македонец и очекува македонското малцинство во Благоевград да му помогне да стане градоначалник.

Локалните избори во соседна Бугарија ќе се одржат утре, а 67 илјади граѓани на Благоевград ќе бираат нов градоначалник помеѓу 12 кандидати.

Меѓу нив е и Македонецот Атанас Кирјаков, член на партијата ОМО Илинден која Бугарија упорно одбива да ја регистрира. Неможејќи да се кандидира од својата партија, Кирјаков е пријавен како кландидат на движењето „Заедно за промена“.

Кирјаков синоќа на својот facebook профил на англиски јазик порача „Јас сум Македонец“ инспирирајќи го локалното македонско население да излезе и да му даде поддршка.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Регион

Земјотрес во Албанија, потресот почувствуван и во Македонија

Read more

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Read more

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Read more

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе