Македонецот Андоновски со победа дебитираше на клупата на САД

Новиот селектор на женската фудбалска репрезентација на САД ноќеска го имаше своето деби и во пријателски натпревар со 3:2 ја совлада Шведска.

Влатко Андоновски неодамна беше именуван за нов предводник на најдобрата женска фудбалска репрезентација во светот. Својот прв натпревар го имаше ноќеска кога на „Мафреј“ стадионот во Колумбус, Охајо, неговите избранички ја нагостија Шведска.

Уште по само 6 минути игра Карли Лојд ги доведе Американките во водство, а до крајот на полувремето погоди и Кристен Прес и Лојд уште еднаш.

По неколку замени на двете страни, во вториот дел Ана Анвегорд постигна два брзи голови и намали на 3:2. Потоа Лојд промаши пенал за хет-трик.

По натпреварот, Андоновски изјави дека е задоволен играта во првиот дел, но не и од фактот што при водство од 3:0 противникот успеал да се доближи на само гол негатива.

Наредниот натпревар на Андоновски и САД е ноќта помеѓу недела и понеделник кога во Џексонвил (Флорида) ќе ја пречекаат Костарика. Женската репрезентација на САД се подготвува за олимписките квалификации кои почнуваат на крајот на јануари.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Фудбал

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Read more

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Читај повеќе

Инѕаги: Да не беше прекинот, Лацио ќе беше шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Младиот Давид Тошевски потпиша за Ростов

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе