КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Македонија поразена од Австрија

Виена, 16 ноември 2019 (МИА) – Фудбалската репрезентација на Македонија доживеа пораз со 2:1 на гостувањето кај Австрија во квалификациски дуел за ЕУРО 2020.

Со вечерашната победа, домаќините си обезбедија пласман на завршницата на континенталното натпреварување следната година. За нашата селекција останува шансата за пласман на ЕП 2020 преку баражот во Лигата на нации во март. Во полуфиналната пресметка играме со Косово.

Нашата репрезентација на „Ернст Хапел“ излезе во ослабен состав, откако поради повреди не настапија Адеми, Алиоски и Тричковски, Пандев се разболе, додека суспендирани беа Муслиу, Несторовски и Николов. Селекторот Ангеловски им даде шанса на неколку дебитанти.

Дејвид Алаба и Штефан Лајнер беа стрелци за Австријците, додека Влатко Стојановски беше прецизен за „црвено-жолтите“ во судиското надополнување што за него беше деби гол и тоа во деби натпреварот.

Нам ни останува последниот дуел од овој квалификациски циклус со Израел, откако со победа ќе се надеваме на пласман на третото место во групата Г.

реклама

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Read more

Фудбал

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Read more

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Read more

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Read more

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе