КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Македонија рутински ја совлада Латвија

Македонската фудбалска репрезентација оствари лесна и очекувана победа од 2:0 на гостувањето во Рига кај најслабиот противник во групата од квалификациите за пласман на ЕУРО 2020.

Уште во првите дваесетина минути Македонија ја осигура победата постигнувајќи два гола преку Горан Пандев и Енис Барди за освојување на планираните три бода.

Прво во 14-тата минута Елиф Елмас одлично го пронајде Пандев во казнениот простор, а ветеранот искусно ја искористи укажаната шанса отворајќи го резултатот. Само три минути подоцна Барди налета на една одбиена топка и со силен удар од работ на шестнаесетникот зголеми на 2:0.

Домашната репрезентација на Латвија само покажа зошто е убедливо последна на табелата без ниту еден освоен бод. Во текот на целиот натпревар речиси и да не направи сериозна шанса освен еден добар удар од далечина кој за малку заврши над пречката. На спротивната страна избраниците на селекторот Ангеловски во неколку наврати промашија добри прилики за поубедлива победа, како оние на Пандев, Тричковски, Елмас и Трајковски.

Во другите натпревари од нашата група фаворитите Полска и Австрија одиграа без голови, додека Словенија оствари важна победа од 3:2 над Израел.

Квалификациите продолжуваат во октомври кога најпрво на 10-ти Словенија ни гостува во Скопје, а три дена подоцна Македонија патува за Полска.

Табела:
Полска 13
Словенија 11
Австрија 10
Израел 8
Македонија 8
Латвија 0

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе