УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Македонија со пенал во 90+ извади реми против Грузија

Филип Здравески
/ 14.10.2020 / 22:38

Македонија и Грузија одиграа ново реми и тоа со ист резултат како и во Тбилиси во септември.

Фото: Филип Здравески

Македонскиот селектор Игор Ангеловски натпреварот го почна со стандардниот голман Столе Димитриевски; во одбраната триото Кире Ристевски, Дарко Велковски и Ѓоко Зајков; по страничните позиции Џани Алиоски лево и Стефан Ристовски десно; во средниот ред Бобан Николов и Тихомир Костадинов; додека во нападот триото Горан Пандев, Иван Тричковски и најистурениот Илија Несторовски.

Фото: Петр Стојановски / ФФМ

Првиот дел мина во надмудрување на средината на теренот. Шанси скоро и да не видовме во првите 45 минути, а двајцата голмани останаа без ниту една интервенција. Проблеми за грузискиот селектор имаше по само 7 минута откако напаѓачот Китаишвили се повреди и мораше да биде заменет.

Првиот обид дојде дури во 33. минута кога по едно нафрлување на Алиоски, Нестороски ја спушти топката до Пандев кој од работ на шестнаесетникот упати удар, но беше блокиран и топката заврши во корнер.

Кон крајот на полувремето Македонија имаше два обида по корнер. При првиот ударот на Велковски со глава беше блокиран за нов корнер по кој Пандев, исто со глава, за малку биеше крај левиот дирек.

Останува фактот дека во првите 45 минути и двете репрезентации ниту еднаш не ја погодија рамката од противничкиот гол. Останува да го поправат впечатокот после паузата.

По петнаесетминутаната пауза, двете репрезентации заиграа далеку поактивно и поотворено.

Првата сериозна шанса ја имаа гостите три минути по паузата. Едно нафрлување од десно непланирано отиде в гол, но Димитриевски одлично интервенираше. На одбиената топка налета Даушвили кој упати силен удар, но нашиот голман уште еднаш се покажа на дело,.

Во 54. минута Николов упати една бомба од дваесетина метри, но Лорија беше на место.

Македонија остана со играч помалку во 67. минута откако по една гостинска контра Димитриевски истрча да ја расчисти опасноста, несмасно играше со рака и заработи директен црвен картон. Тоа направи дополнителни проблеми за Ангеловски кој за да стави нов голман мораше да извади играч, а изборот падна на Несторовски, додека меѓу стативите застана Шишковски.

Во 73. минута гостите дојдоа речиси до водство кога Катчарава ја погоди стативата. Сепак, водството стигна веќе во наредната минута кога Кварацхелија се проби во нашиот шестнаесетник, измести двајца македонски играчи и со силен удар ја затресе мрежата на нововлезениот Шишковски.

Во судиското надополнување Македонија доби удар од белата точка откако Зајков беше фаулиран во казнениот простор. Одговорноста ја презеде Алиоски кој успешно погоди израмнувајќи на 1:1.

Remote video URL

И другиот натпревар од нашата група заврши со истиот резултат, а играа Естонија и Ерменија. Со тоа, нема промени на табелата и по ова 4. коло.

Следниот натпревар на Македонија е повторно против Грузија, но овој пат во финалниот бараж за пласман на ЕУРО, а ќе се игра на 12 ноември.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Фудбал

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Read more

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more
 

Спорт

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе