Македонски хакер предаден на САД поради измама со кредитни картички

Словенија предаде на САД македонски државјанин кого таму го очекува судење поради продавање на украдени податоци за кредитни картички и нивните сопственици, пренесуваат словенечките медиуми.

Според извештаите станува збор за 29-годишниот Џеваир Ахметовски уапсен во Љубљана на 22 јануари 2014 година, известува словенечката новинска агенција STA.

Сè досега траела судската борба околу екстрадицијата на човекот кој е познат во хакерските кругови под прекарите „codeshop“, „sindrom“ и „sindromx“. Ахметовски, според податоците на американското министерство за правда, за пари препродавал податоци украдени од банки, коишто подоцна ги користеле криминалци.

На тој начин ширум светот биле злоупотребени податоци од повеќе од 180.000 различни кредитни и дебитни картички, а штетата нанесена на банките и поединците се проценува на милиони американски долари.

Ахметовски податоците добиени од хакери преку така наречено „рибарење“ во периодот од 2010 до 2014 година ги нудел преку порталот Codeshop.su, при што доменот SU (Sovet Union) бил регистриран во Руската Федерација, од каде што со неа според сознанијата на американската истрага управувал.

Американските правосудни власти во приведувањето на Ахметовски имале соработка со властите на Словенија и  на  Холандија. Во САД ќе му биде судено за кражба на идентитети, неовластено пристапување на доверливи податоци, како и за соучесништво во компјутерска измама од поголеми размери.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Хроника

Доживотен затвор за двојниот убиец од Струмица

Read more

899 казни за неносење заштитна маска

Read more

Во Кичево приведено лице кое избегало од затворот во Прилеп

Read more

Возач прегазил полицаец и избегал

Read more

Вести

Премиерот не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 640 случаи, 12 починати и 143 оздравени

Читај повеќе

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Читај повеќе
  • play_arrow

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Читај повеќе

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива

Читај повеќе

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Читај повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќта меѓу 24 и 25 октомври

Читај повеќе

Три медицински сестри од ГАК позитивни на COVID-19, а доктор и директорката се во самоизолација

Читај повеќе