Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Македонски научници се дел од тимот што освои прва награда на престижната меѓународна конференција Ubicomp во Англија.

За време на водечката меѓународна конференција за паметни технологии и уреди - Ubicomp и ISWC 2022 во Англија, македонски тим на научници и инженери заедно со своите англиски колеги од Emteq Labs, добија прва награда за најдобра демострација на иновативна технлогија - паметните очила OCOSense.

– Победничката демонстрација покажува паметни очила кои што преку иновативни сензори и вештачка интелигенција ги препознаат изразите на лицето, а преку тоа даваат информации за емоционалната сосојба и однесувањето на корисникот што ги носи, објаснуваат учесниците на меѓународна конференција.

Извршниот директор и водечки научник во Emteq Labs, д-р Чарлс Ндука, објаснува дека оваа технологија е првата платформа за препознавање на изрази на лицето, човечки активности, и однесување во светот.

– Познат како „Fitbit за чувства“, OCOSense наскоро ќе биде достапен за сите истражувачи. Многу корисници ќе имаат корист од можноста за следење на далечина на домашен третман или медицинска терапија, вклучувајќи ги луѓето со депресија, Паркинсонова болест, парализа на лицето, и други слични состојби, вели д-р Ндука.

Македонскиот тим на научници и инженери кои што ги создаваат наградените алгоритми за вештачка интелигенција во Emteq Labs го сочинуваат: д-р Христијан Ѓорески, д-р Мартин Ѓорески, м-р Ивана Кипријановска, м-р Симон Станковски, Филип Панчевски, и Бојан Софрониевски.

реклама

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Read more

Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Read more

Дилета Леота падна среде емисија, видеото стана хит

Read more

Метеоролог објави видео од Флорида: Вакво нешто не сум видел 30 години

Read more

Вести

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Read more

Новоформираните езера на Алјаска испуштаат многу опасен гас, научниците се загрижени

Read more

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Read more

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пристигнува првата Razer Android конзола

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Читај повеќе

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Читај повеќе
  • play_arrow

Новоформираните езера на Алјаска испуштаат многу опасен гас, научниците се загрижени

Читај повеќе

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе