Култура

Македонскиот документарец „Медена земја“ откупен за проекции во САД

12. февруари 2019 - 12:19 | А.С.

Компанијата Neon ги откупи правата за прикажување на македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска.

Со победа во три категории, „Медена земја“ триумфираше во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал Санденс, каде покрај големата награда на жирито (Grand Jury Prize) за најдобар документарен филм, а на снимателите Фејми Даут и Самир Љума им беше врачена наградaта за најдобра кинематографија (Special Jury Award for Cinematography). Документарецот го доби и специјалното признание од жирито за влијание за промена (Special Jury Award for Impact for Change).

По премиерата на 28 јануари на Санденс, документарецот доби одлични рецензии од реномираните филмски критичари и медиуми меѓу кои: Ентони Кауфман од Screen International, Шери Линден од престижниот Hollywood Reporter, Гај Лоџ од Variety, Крис О’Фалт од Indierwire, Ерик Хајнс од Film Comment, Соња Епстин од Sloan Science And Film и други.

„Медена земја“ ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начина на искористување на Земјините ресурси.

Продуцентот и монтажер на филмот е Атанас Георгиев, музиката ја направија членовите на групата „Фолтин“, а како музички супервизор се јавува Рана Еид од „ДБ Студиос“ (DB Studios) од Бејрут.

Документарецот, кој е во продукција на „Аполо медиа“ и „Трис филмс“, е реализиран како дел од Програмата за зачувување на природата во Македонија – проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, координиран од „Фармахем“, а поддржан е и од Агенцијата за филм на Република Македонија.

Коментирај