Филм & ТВ

Македонскиот филм „Скаут“ на Алекс Цветков е чекор поблиску до селекција за Оскар

24. јуни 2019 - 15:44 | А.С.

Агенцијата за филм денеска соопшти дека краткометражниот филм „Скаут“ во режија на Алекс Цветков е селектиран во компетитивната програма на најзначајниот филмски фестивал за краткометражен филм во светот - Л.А. Шортс - што ќе се одржи од 17 до 25 јули во Лос Анџелес, Калифорнија.

„На 23-тото издание на фестивалот Л.А. Шортс во официјалната конкуренција ќе биде прикажан македонскиот филм ‘Скаут’ во режија на Алекс Цветков. Л.А. Шортс е официјален квалификациски настан за награда на кратките филмови на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Најголем дел од филмовите селектирани на овој фествал речиси секоја година се дел од селекцијата во трката за престижниот Оскар. Вкупно 54 филмски режисери од селекции на овој фестивал заработиле номинации за Оскар“, стои во објавата на официјалната веб страница на Агенцијата за филм.

 Филмот „Скаут“ на Алекс Цветков е во времетраење од 15 минути и е ултра модерна драма во која централен лик е преофесионалниот тркач со мотори Гус, кој во еден миг воден од преголеми амбиции ќе го загуби тоа што му најмило.

Филмот е снимен во продукција на „Ново македонско видео“, во копродукција со „МФ продукција“ на Игор Нола од Хрватска и Рок Цветков и Вања Сремац од Словенија. Филмот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија.

Режијата и сценариото се на Алекс Цветков, а директор на фотографија е Дејан Димевски.

Алекс Цветков е млад режисер кој студира режија на Њујоршката филмска акедемија во Лос Анџелес. Цветков досега режирал повеќе реклами, музички видеа и краткометражни филмови и како сценарист и режисер бил дел од неколку значајни филмски фестивали во Америка.

„Скаут“ беше премиерно прикажан на затворањето на минатогодишното издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.

Меѓународниот филмски фестивал ЛА Шортс е најпрестижниот фестивал за кратки филмови во светот. Фестивалот е акредитиран од Академијата за подвижни слики уметност и науки, Британската академија за филмска и телевизиска уметност и Академијата за канадска кинематографија и телевизија.

Л.А. Шортс е првиот фестивал за филм до 45 минути. Секоја година го посетуваат повеќе од 8.000 луѓе вклучувајќи голем професионалци во индустријата во Холивуд и неоткриени независни филмаџии.

Номинираните за Оскар од 2018 година вклучија 4 филма претходно прикажани на „Л.А. Шортс“. Во номинациите за Оскар од 2017 година се вклучени 3 филма претходно прикажани во ЛА Шортс.

Коментирај