Македонскиот кандидат за Оскар е „Сестри“ на Дина Дума

Филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума е национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” за 2022 година.

Филмот, режисерско деби на Дума, е приказна за две тинејџерки чие пријателство е ставено на тест кога се соочени со последиците од нивното декадентно однесување. Главните улоги ги играат Антонија Белазелкоска и Миа Жиро.

Како што соопштија од Друштвото на филмските работници на Македонија, одлуката е донесена од страна на Комисијата за избор на македонски кандидат за оваа награда, составена од  Дејан Димески – кинематографери претседател на Комисијата, Роберт Јанкуловски – фотограф и кинематографер, Петар Богоевски – дизајнер на светло, Несрин Таир – актерка, Снежана Поњевиќ-Муча – сценографка, Александар Пејовски – композитори, Дритон Вејсели – актер, а прифатена и одобрена од Американската академија за филм, уметност и наука. 

Македонската фестивалска премиера беше на фестивалот за филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Според правилата на Академијата, националниот кандидат за Оскар треба да има кино-премиера во периодот од 1 јануари до 31 декември 2021.

Прелиминарната листа од 15 финалисти за номинација за Оскар ќе биде објавена на 21 декември, од кои на 8 февруари 2022 ќе се изберат 5 номинирани филмови.

94. доделување на Оскарите ќе се одржи на 27 март 2022 година, во Лос Анџелес. 

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Филм & ТВ

Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Read more

Барби го пронајде својот Кен

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Read more
 

Сцена

Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Читај повеќе

Барби го пронајде својот Кен

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ед Ширан фати корона, концертите ќе ги одржува од дома

Читај повеќе

Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Џејмс Мајкл Тајлер – Гантер од „Friends“ ја загуби битката со ракот

Читај повеќе

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавена аудиоснимка од повикот во Брза помош откако Болдвин пукаше во колегите

Читај повеќе

„Sex and the City“: Приказна по која не треба да се водите

Читај повеќе