Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Јавно објавените гласови за Златната топка на France Football покажуваат дека македонскиот новинар на фаворитот Роберт Левандовски не му дал ниту еден единствен бод.

Доделувањето на Златната топка и оваа година донесе скандал откако наместо најдобриот за изминатава година, Роберт Левандовски, наградата ја доби Лионел Меси. Не е прв пат да не победи играч кој најмногу ја заслужил наградата бидејќи вакви скандали се случуваат години наназад со ова награда која година по година го губи својот кредибилитет. А, за тоа виновник е начинот на кој се определува победникот бидејќи право на глас има сѐ и сешто.

Дури и од France Football коментираа дека гласовте се такви и тоа е тоа, не можат да направат ништо. Па, всушност можат - можат во иднина да ги променат луѓето кои гласаат бидејќи очигледно едни гласаат пристрасно, а други како воопшто да не ни пратат фудбал.

Ова што ја потресе фудбалска Македонија викендов беа гласовите на македонскиот новинар. Како France Football определува кој од која земја гласа е апсолутно нејасно бидејќи на толку професинални спортски медиуми како 24фудбал, Екипа, Гол.мк, Спортмедиа, Спорт1, Дриблинг итн, верувале или не претставник на земјава е Вечер Прес преку новинарот Марио Сотировски.

И така, нашиот „експерт“ најмногу гласови му дал на Жоржињо, потоа на Кевин Де Брујне, па на Лео Меси, на Ерлинг Холанд и на крај му дал бод и на Симој Кјер. Да, Роберт Левандовски не му е ниту во петте избраници!

Потоа светот се чуди како Меси победи. Епа поради вакви експерти кои очигледно ги има и во Бутан, Казахстан, Јордан, Лихтенштајн, Киргистан, Гватемала, Кајмански Острови и други за кои Левандовски не бил доволно добар да биде во најдобрите пет.

URL

Организаторот на наградата, France Football, најмногу бодови му дал на, нормално, Левандовски.

Кога почнав да го пишувам коментаров, идејата ми беше да биде навистина коментар, но бидејќи ова е апсолутен фејл и газење на македонското спортско новинарство, морав да го ставам во категоријата #мкфејл бидејќи навистина тоа и е - еден голем фејл.

Надополнето: Главниот уредник на Кајгана, Дарко Лазаревски доби телефонски повик од спомнатиот новинар на Вечер Прес, Марио Сотировски, кој на дрзок, висок, нервозен и заканувачки тон му порача дека ќе го решеле ова преку други канали.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

#мкфејл

Не сме знаеле дека индиски ореви растат во Македонија

Read more

Вау, ова е веројатно најубавата реклама за мебел што некогаш сме ја виделе

Read more

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Read more

Браво за пивото, ама за ВЦ што правиме?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе