Македонските фудбалски клубови исплатиле седум милиони евра за плати во 2018 година

Нион, 17 јануари 2020 (МИА) – Македонските фудбалски клубови исплатиле вкупно седум милиони евра за плати во 2018 година што ги рангира на 40-то место во Европа, стои во извештајот на УЕФА.

Сумата во однос на 2017 година е намалена за четири отсто, а разликата е драстична во однос на расходите за плати во земјите со кои се водат битки на зелениот терен на клупски и на репрезентативен план.

Состојбата во држави како Австрија, Шкотска, Казахстан, Грција, Израел, Шведска, Полска, Унгарија, Норвешка, Хрватска, Чешка, Романија, Србија и Кипар е неспоредливо понапред од македонските прилики по овој параметар, кој е еден од водечките во современиот фудбал.

Најмногу пари се плаќаат во Англија. Вкупната сума кај клубовите на Островот е 3,235 милијарди евра пред Шпанија со 2,020 милијарди евра, Германија со 1,664 милијарди евра, Италија со 1,495 милијарди евра и Франција со 1,281 милијарди евра. 

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Фудбал

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Read more

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Read more

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Спорт

  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе