Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 18 години со пласман на 12. позиција ги завршија настапите на Светското првенство во Скопје.

Попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ избраничките на селекторот Љубомир Савевски во натпревар за 11. место загубија од врсничките од Хрватска со 32:28.

Емилија Ризоска со 9 и Ива Младеновска со 5 погодоци беа најефикасни во македонскиот состав, каде Марија Јовановска забележа 9 одбрани.

Во победничката репрезентација најефикасна беше Анџела Жагор со 9 голови.

На Мундијалот вечерва на програмата се полуфиналните средби:
Холандија – Данска (18:15 часот)
Јужна Кореја – Унгарија (20:30 часот).

реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Ракомет

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Read more

СЕХА: Еурофарм Пелистер запрен во полуфиналето

Read more

Еурофарм Пелистер се пласираше на финалниот СЕХА турнир во Задар

Read more

Еурофарм Пелистер победник на 50. Струшки ракометен турнир

Read more
 

Спорт

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање за мечот со Бугарија

Читај повеќе

Незгоден удар: Голманот на Чешка му го раскрвави носот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Читај повеќе

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе