Македонските патишта како Париз-Дакар за Србите што одат во Грција

Филип Здравески
/ 12.05.2023 / 11:54

За граѓаните на соседна Србија кои летните одмори ги минуваат кај јужниот сосед Грција и се одлучуваат да отпатуваат со автомобил, минувањето низ Македонија е вистински предизвик поради лошата патна инфраструктура на главната делница север-југ.

Фото: Wikipedia

Автопатот А1, или т.н. „Пријателство“ од поранешниот премиер Зоран Заев, а порано „Александар Македонски“, претставува вистински предизвик за српските туристи поради честите делници каде е оштетен асфалтот. Автопатот е дел од паневропскиот меѓународен коридор 10, т.е. меѓународната рута Е-75.

Поради тоа оваа македонска патна мрежа стана предмет на исмевање и на TikTok.

Еден српски тиктокер илустрираше како изгледа возење од Србија до Грција по македонскиот главен автопат:

@djole11111 #fyp #makedonija #grcka #more #fypシ゚viral #fypシ #fypage #fypp #foryou ♬ Plava garava - Speed Sounds

За волја на вистинита, ниту автопатот од грчката граница до Солун не е ништо поарен.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

#мкфејл

Ај помини да те видам

Read more

Админот од Лаос стави жешка профилна и кавер фотка на Facebook-от на ФФМ

Read more

Патриотизам на ниво: Охрид се дави во ѓубре по Илинден

Read more

Стигна германска полиција да воведе ред во Скопје

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе