УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Филип Здравески
/ 10.08.2020 / 13:29

Денеска во Нион тројцата македонски учесници во квалификациите за новата сезона од Лига Европа ги добија своите противници, сите до еден кавказки тимови.

Третопласираната од минатата сезона, тетовска Шкендија, европската авантура ќе ја почне од Азербејџан откако за противник го доби Сумгај'т Ситу од третиот по големина град во таа земја, Сумгај'т.

Четвртопласираната Ренова беше извлечена да игра против ерменски Алашкерт, додека петтопласираниот Шкупи го доби Нефтчи од главниот азербејџански град Баку.

Нефтчи - Шкупи
Алашкерт - Ренова
Сумгај'т Сити - Шкендија

Сите три македонски екипи беа извлечени да играат како гости во државите од Кавказот. Според новите правила, поради пандемијата со коронавирусот, нема да се игра по принципот дома-гости туку еден натпревар на теренот на екипата која ќе биде извлечена прва во жрепката, или на неутрален терен доколку во земјата домаќин ситуацијата со пандемијата е влошена.

Натпреварите ќе се играат на 27 август. Доколку по 90 минути игра резултатот е нерешен, ќе следуваат два пати по 15 минути, а доколку победник сѐ уште нема, тогаш ќе се изведуваат пенали.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе