Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Македонската машка ракометна репрезентација вечерва од 18 часот против Швајцарија во Скопје во СЦ „Јане Сандански“ ќе го одигра завршниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2022.

Македонскиот состав влегува во завршниот евроквалификациски дуел без резултатски императив по обезбедениот пласман на завршниот турнир што идната година ќе се одржи во Словачка и Унгарија.

Во пресрет на последното коло во квалификациската група 7, македонските ракометари се второпласирани со идентични осум бодови како и лидерот Данска, додека Швајцарија со четири бодови е третопласирана, а Финска без бодови е на последното место.

За вечерашната пресметка против Швајцарија капитенот и селектор Кирил Лазаров избра 15 ракометари, меѓу кои очекувано не е повредениот Дејан Манасков.

Состав: Митревски, Велковски, Стоилов, Лазаров, Ѓорѓиев, Талески, Томовски, Миркуловски, Маркоски, Кузмановски, Костески, Георгиевски, Младеновиќ, Пешевски, Маџовски, Мишевски. 

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Ракомет

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Read more

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе