Македонските ракометари вечерва против Црна Гора на ЕП

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот против Црна Гора го продолжува настапот на Европското првенство во Дебрецин.

По стартниот пораз во четвртокот против Словенија (25:27), триумф против вториот балкански противник во групата А ќе биде неопходен за македонските ракометари да ги задржат шансите за пласман во следната фаза пред завршниот натпревар против светскиот првак Данска.

Селекторот Кирил Лазаров истакна дека клучно за победа ќе биде неговите ракометари да го намалат бројот на технички грешки од првиот натпревар.

– Во ниту еден случај не сакам да ја потценам Црна Гора. Напротив, имаат добри индивидуалци, дури можеби и подобри од нашата репрезентација, но мислам дека сме поквалитетни како колектив. Во секој случај, не треба да се оптоваруваме со противниците, туку да се концентрираме на себеси. Од нас зависи дали ќе остваруваме добри резултати во иднина или не. Противниците ќе бидат само посилни, бидејќи сите во Европа работат квалитетно. Фокус и концентрација е првото нешто што го барам од играчите, изјави Лазаров.

Македонската репрезентација од вчеравечер е посилна за голманот Никола Митревски, кој по прележаниот коронавирус со овации беше пречекан од репрезентативните колеги во Дебрецин.

Второто коло во Групата А ќе се комплетира со дуелот меѓу Данска и Словенија вечерва од 20:30 часот.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Ракомет

Боливија - ракометен рекордер по неверојатни порази

Read more

Котевски нов тренер на Металург

Read more

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Read more

Лазаров: Невозможна мисија беше да се стори нешто повеќе против Данска

Read more
 

Спорт

Вејн Руни го одби Евертон, останува во Дерби Каунти

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд ќе чува крави кога ќе се повлече од фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсилното девојче во светот и денес крева тегови, но има нови цели

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон Фјури го потврди соочувањето со Вајт: Ќе бидеш унишен!

Читај повеќе

Медведев го исфрли Циципас и закажа финале со Надал

Читај повеќе

Надал избори финале на Австралија опен

Читај повеќе

Дардан Дехари - првиот тетовец што ќе настапи на Зимски олимписки игри

Читај повеќе

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Читај повеќе

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Читај повеќе