ФИС МУНДИЈАЛ ВО АЛПСКО СКИЈАЊЕ 2021

Македонските скијачи не се пласираа на утрешната завршница во Кортина

Македонските скијачи не успеаја преку денешните квалификации да обезбедат настап на утрешната трка во слалом, со која официјално ќе заврши натпреварувачкиот дел на Светското првенство во алпско скијање во Кортина д'Ампецо.

Двете квалификациски трки од четворицата македонски скијачи денеска ги заврши само Дардан Дехари, кој со време од 1:45,78 минута го освои 28. место, заостанувајќи 10,16 секунди зад победникот Сеиго Като од Јапонија.

Дехари од пласман во неделната трка го делеа 1,15 секунди, колку што заостана зад Маркус Воре, од Данска, кој како 25-то пласиран последен обезбеди настап на утрешниот слалом.

Влатко Анастасоски и Мирко Лазарески не ја завршија првата трка, додека без пласман во квалификациите остана и Виктор Петков, кој по првата трка заврши на 36-тото место, a не ја заврши втората.

Двете финални трки во слалом ќе се одржат на патеката „Румерло“ со почеток в недела од 10 и 13:30 часот.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Останати спортови

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Read more

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Read more

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе