„Макфест 2022“ ќе има пет водители, а награда ќе биде аплауз од публиката

Вечерва во Штип започнува 37-то издание на реномираниот фестивал на забавна музика ,,Макфест 2022”.

На Макфест годинава нема да се доделуваат награди, наместо да биде од натпреварувачки карактер целта е да излезат квалитетни песни и рефрени кои ќе се паметат.

Со многу новитети, песни во енергичен ритам, наместо препознатливите балади, црвен тепих и ветувања за хитови кои ќе ги донесе манифестацијата, уште една измена е и тоа што ќе има дури пет водители, пренесе Фокус. Маријана Стојановска и Димитар Атанасовски се најавени како главни водители, а презентери ќе бидат Лила Филиповска, Миланка Рашиќ и Јана Бурческа.

Слоганот на годинашното издание е „Бранови на македонската музика“. Оваа година Макфест е финансиран од страна на Општина Штип со 5 милиони денари, а од спонзорите, поддржувачите и пријателите на Фестивалот со еден милион денари.

Градоначалникот Иван Јорданов истакна дека средствата кои биле понудени од страна на Министерството за култура во износ од 400.000 денари биле одбиени, бидејќи овој фестивал заслужува повеќе.

– Неколкупати досега сме споменале дека со домаќинско работење средства има за сѐ, и за капитални инвестиции, но и за еден сегмент во културата, во спортот. Средствата кои се определени за Макфест се доволни за да се организира овој фестивал на едно ниво на кое поскауваме. „Макфест 2022“ ќе го врати стариот сјај, ќе биде во тек со современите технички достигнувања, а целиот град ќе пулсира во духот на нематеријалното културно наследство“,  вели градоначалникот.

Фестивалот нема да биде од натпреварувачки карактер, туку од ревијален, но затоа е зголемена сумата за откуп на песни.

Ќе слушнеме 24 композиции во изведба на Тамара Тодевска, Ламбе Алабаковски, Андријана Петрушовска, Дејан Тасев, Викторија Лоба, Мартинијан Кириловски, Андреа Коевска, Виктор Апостоловски и други.

Македонската телевизија ќе врши директен пренос од двете фестивалски вечери.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

МК сцена

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од Пред дождот на Милчо Манчевски

Read more

28 април 1980 – родена е македонската поп-ѕвезда Каролина Гочева

Read more

Почина менаџерот Велибор Џаровски-Џаро

Read more

Погребот на Мирко Попов ќе биде денеска на Градските гробишта „Бутел“ во Скопје

Read more
 

Сцена

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе
  • filter

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Читај повеќе

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Читај повеќе

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинар ја изненади Ема Стоун кога ѝ се обрати со вистинското име

Читај повеќе
  • play_arrow

Филмот за Доналд Трамп разгоре контроверзии во Кан

Читај повеќе