Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Францускиот претседател Емануел Макрон го тужи сопственикот на билборд на кој е претставен како нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, во знак на протест против ограничувањата за COVID-19.

Мишел-Анже Флори, кој поседува околу 400 билборди во јужниот дел на Вар, вчера напиша на Twitter: „Само што дознав дека утре ќе ме сослушуваат во полициската станица во Тулон по жалба на претседателот на Републиката."

„Значи, во Макронија може да се исмевате со задникот на пророкот, тоа е сатира, но да се направи претседателот да изгледа како диктатор е богохулие“, додаде тој.

Навредливиот постер го портретира Макрон во униформа на нацистичкиот лидер Хитлер, со карактеристичните мустаќи и залижана коса, а акронимот на претседателското движење LREM е претворено во свастика. Пораката гласи: „Послушај, вакцинирај се“.

Ваквата слика се појави на два билборда со димензии четири метри на три метри, лоцирани на пат со четири ленти во близина на влезот во Тулон. Некој има напишано „Срамота“ над еден од нив.

Обвинителството во Тулон во вторникот отвори истрага за „јавна навреда“.

Критичарите велат дека издавањето пропусници само за вакцинираните против COVID-19 е кршење на нивните права. Судовите во Европа можеби нема да се согласат со тоа.

Прекршокот „навреда на претседателот на Републиката“ беше укинат во 2013 година по пресудата на Европскиот суд за човекови права со која се осудува Франција, но шефот на државата е заштитен од навреда и јавна клевета како и секој обичен граѓанин, дури и ако кривичните гонења, кои понекогаш се сметаат за напад врз слободата на изразување, се ретки.

Флори се брани, велејќи: „Го гледаш Хитлер, но можеш да го видиш Сталин, или јас го гледам Чарли Чаплин во ‘Диктаторот’“.

Овие постери имаат за цел да ја доведат во прашање „оваа демократија каде одлуките се донесуваат без дискусија на здравствен совет“, објасни тој.

Не е прв пат неговите постери, кои редовно ги користи за коментирање на политички или општествени теми, да предизвикаат критики или да го доведат во правни проблеми.

Луѓето во Франција кои се против КОВИД ограничувањата, ја споредија земјата со диктатура, а некои од оние што протестираа против здравствените пропусници (кои во моментов се бараат за посета на забавни и културни места, но наскоро ќе бидат проширени и на барови, ресторани и јавен превоз на долги релации) носеа жолти ѕвезди што потсетуваат на оние што нацистите ги принудија Евреите да ги носат.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе