Макрон е подготвен за дебата со лидерката на екстремната десница

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека е подготвен за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, велејќи дека тие ќе одлучат за судбината на Франција.

Евроскептичната партија Национален собор (RN) на политичарката Марин Ле Пен води во предизборните анкети со голема разлика и ужива до 33 отсто поддршка, околу двојно повеќе од центристичката и проевропска партија на Макрон.

„Драги мои сограѓани, разбудете се, погледнете добро кои се тие“, рече Макрон во интервју за весникот Le Parisien, повикувајќи се на RN.

„Подготвен сум да дебатирам со Ле Пен“, рече Макрон, додавајќи дека таа сега мора да даде изјава.

Ле Пен на социјалната мрежа Х веднаш објави дека е подготвена за дебата, но само доколку Макрон се согласи да се повлече или да распише предвремени парламентарни избори доколку неговата партија загуби на 9 јуни. Сепак, Макрон нема причина да се согласи на таков услов.

Макрон ја победи Ле Пен двапати во вториот круг од претседателските избори во 2017 и 2022 година, но нејзината популарност продолжи да расте оттогаш. Макрон не може да се кандидира за трет мандат, а изборите за Европскиот парламент се сметаат за мерка за популарноста на партијата.

реклама

Свет

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Read more

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе