Макрон и Трудо го озборуваат Трамп во Бакингемската палата

Лондон, 4 декември 2019 (МИА) – Зад кулисите на НАТО Самитот во Лондон, кој го обележаа неколку значајни состаноци меѓу премиерите и претседателите, камерите забележаа како канадскиот премиер Џастин Трудо и францускиот претседател Емануел Макрон го озборуваат Доналд Трамп во Бакингемската палата.

Имено, Макрон, кој го провоцираше Трамп со изјавата дека НАТО е во „состојба на мозочна смрт”, е фатен како говори против непознат соработник во разговор со Трудо, британскиот премиер Борис Џонсон и холандскиот Марк Руте. Шегата е на сметка на нечија „40-минутна конференција“ поради која Макрон доцнел.

Според многумина, забелешката се однесува на состанокот Макрон – Трамп претходно тој ден. Трудо пак, натаму ќе рече: „Штотуку видовте како членовите на неговиот тим (наводно, на Трамп), останаа со отворена уста”.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Read more

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Read more

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе