Мал Аушвиц: Украина објави снимки од руска комора за мачење во Харков

Украинското Министерство за одбрана тврди дека  во село во регионот на Харков Русите направиле комора за мачење.

Министерството на Twitter објави фотографија од Писки-Радкивски на која се гледа гас-маска и кутија со забни коронки. Тие ја опишаа сцената како „мал Аушвиц“, додавајќи дека маската била пронајдена на главата на жртва покриена со крпа.

URL

Украинската полиција претходно соопшти дека по ослободувањето на селото Писки-Радкивски во областа Харков, нејзината војска пронашла и соба во подрумот на семејна куќа каде Русите мачеле војници и цивили. Детали за тоа што е пронајдено во собата објави Сергиј Болвинов, еден од водачите на полицијата во споменатото подрачје.

„Соседите постојано слушале врисоци. Инспекторите открија страшна комора за мачење во селото. По ослободувањето на регионот, полицијата доби изјави за соработници и злосторствата на руската армија, како и сведоштва од локалните жители. По ослободувањето на село Писки-Радкивски, мештаните се обратиле до полицијата и пријавиле дека руската војска чувала затвореници во подрумот на една куќа - локални жители, антитерористички сили и затвореници од вооружените сили.

Полицијата дефинитивно знае за закопување живи луѓе во земја и користење гас-маска со крпа што тлее. Исто така, во комората за мачење биле најдени дилдо, кутија со голем број откорнати протези, жици со јажиња и писмо со интервју на еден од мажите кои биле таму. Полицијата ги знае имињата на војниците кои биле малтретирани од Русите. Истражителите и обвинителите работат на утврдување на сите факти што се случиле во овој центар за тортура. Правдата ќе го прогласи секој криминалец за виновен“, напиша тој.

Сусіди постійно чули звідти крики. Слідчі знайшли жахливу катівню в с. Піски-Радьківські. Після деокупації області до...

Posted by Сергій Болвінов on Tuesday, October 4, 2022
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе