Мал генијалец: Наскоро завршува факултет, а инспирација му е Никола Тесла

Деветгодишниот Лорен Симонс од Белгија се подготвува да дипломира во декември, а после тоа планира да се посвети на изучување на медицината. 

На прв поглед, Лорен Симонс изгледа како и секое друго деветгодишно дете. Но, кога ќе почне да зборува за неговата работа на Универзитетот во Холандија, ги подзамислува сите возрасни. Тој работи заедно со тим истражувачи со кои развива компјутерско коло кое ќе реплицира дел од мозокот,  пишува Washington Post.

„Во лабораторијата се обидуваме да ги поврземе невроните за да можеме да ги следиме реакциите на лековите во определен дел од мозокот“, раскажува детето, објаснувајќи го проектот во кој се комбинираат знаењата од биомедицината и електротехниката.

Ова чудо од дете е на пат да стане најмладиот човек во светот со факултетска диплома. Тоа ќе се случи доколку Лорен наредниот месец ги положи сите испити на отсекот за електротехника на Универзитетот во Ајндховен.

„Планирам да запишам студии по медицина. Но претходно ќе се одморам убаво“, вели тој.

Лорен е роден во Белгија, но живее во Холандија. Средното училиште го завршил за една година, а тригодишните студии ќе ги заврши за само девет месеци.

Сите професори се воодушевени што имаат студент како Лорен, а за секој од нив ова е уникатна и можеби неповторлива ситуација затоа што го имаат најмалиот студент.

Кога не е факултет, Лорен го шета неговото куче, игра видеоигри и објавува фотографии на Instagram.

Инспириран од Никола Тесла, тој планира да го истражува полето на вештачките органи и да направи вештачко тело во неговата лабораторија. 

„Баба ми и дедо ми имаат срцеви проблеми“, ја објаснува Лорен неговата одлука.

Постојано му пристигнуваат понуди за студирање од најпрестижните универзитети во светот. Засега, САД е неговата опција, а родителите му се најголемата поддршка за да ја донесе правилната одлука.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе