Мала кујна: Како да ја уредите?

Со овие идеи и совети ќе ви биде полесно како да направите малата кујна да изгледа убаво и просторно, а во исто време да биде и функционална.

Влезната врата не треба да е блиску до работната маса

Доколку планирате да готвите со уште една личност, неопходно е да има 120 сантиметри простор за да се движите без да се удирате во елементите.

Модерен мебел

Модерниот мебел дури и во мал простор изгледа поголем, затоа што нема многу детали на него, што значи дека ќе имате современ дизајн на кујната. Изберете елегантни ормани и работна површина. 

Не бојадисувајте ги ѕидовите во впечатлива боја. 

Повеќе светла

Колку повеќе светла имате во некој простор, толку тој ќе изгледа поголем. Овој совет секогаш имајте го на ум затоа што визуелно ќе ја зголеми вашата кујна. Доколку имате големи прозорци, купете поголеми декоративни лустери.

Детали во боја

Ги избегнувате впечатливите бои затоа што сметате дека прават кујната да изгледа помала. 

Но, може да изберете детали во некоја пастелна боја за да му дадете свежина на просторот и да изгледа поубаво.

Мебел во бела боја

За љубителите на минимализмот, белата кујна без шарени детали е исто така добра опција. Не заборавајте да додадете текстура- мермер, бело дрво.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Архитектура

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Read more

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе