Мали тајни на големите љубовни приказни

Одржувањето на врската бара многу работа. Постојано треба да вложувате за да ја одржувате и да ја подобрувате.

Луѓето во здрава врска се потпираат на основите, што многу често во денешно време ги доживуваме како клишеа и ситници.

Ова се малите тајни на големите љубовни приказни што ги издвојуваат терапевтите за двојки.

Активна комуникација

Што значи тоа? Луѓето во среќни и здрави врски не разговараат само колку да не молчат, туку вистински го сослушуваат партнерот, без разлика колку е банално тоа што го кажува. Од ситници како раскажување на работниот ден или метежот во сообраќај, до најдлабоките стравови и желби, партнерите во големите љубовни приказни секогаш имаат отворена комуникација.

Тоа подразбира и одржување на комуникацијата кога не сте заедно. Порака за убав работен ден, потсетување да го земе лекот, смешна фотка додека пазарите во супермаркет, долг мејл како љубовно писмо кога сте разделени со денови... одржувајте ја комуникацијата активна и отворена.

Комплименти

Оддавањето почит и признание на партнерот е една од основите на која се гради здравата врска. Од охрабрување дека верувате во нивните способности, до комплименти за изгледот или пофалба за добро завршената работа, ценењето на партнерот може да го покажите на многу начини. Немојте да мислите дека се подразбира дека го мислите тоа за личноста која ја сакате, понекогаш е убаво да се слушне тоа, приватно и пред други.

Те сакам

Кога едниот партнер мора постојано да ги „влече со клешта“ емоциите од другиот, тоа не е здрава и отворена врска. Големите љубовни приказни подразбираат отворено искажување на емоциите и искрено кажување „те сакам“ без драматизација или баналност.

Среќните двојки без размислување и со ентузијазам си кажуваат дека се сакаат, без да направат клише од тоа. Исто како и давањето комплименти, кажувањето „те сакам“ е непоходно и не е нешто што треба „да се подразбира“.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Љубов и секс

Зошто љубовта умира?

Read more

Најчестите грешки во кревет, многумина не се ни свесни дека ги прават

Read more

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе