Мали трикови од турската кујна ќе го освежат вашето дневно мени

Ако вашето дневно мени стана премногу едноставно, сигурно одвај чекате да воведете нешто ново на трпезата.

Решението за вас се мали трикови на турската кујна кои целосно ќе го освежат вашето стандардно мени.

Иако кај нас е потешко да најдете некои зачини и состојки, но со овие едноставни трикови на турската кујна вашето дневно мени ќе добие поинаков вкус.

Свежо нане во зелена салата

Во традиционалната турска кујна ќе најдете нане во салатите. Значи, тука нема мудрост, само исецкајте неколку листови свежо нане во зелена салата и зачинете како и обично. Резултатот навистина може да ве изненади.

Додадете ореви во салатите

Обидете се да додадете неколку сечкани ореви во салатата со домати и кромид. Ова веднаш ќе ја претвори салатата во оброк, а освен што ќе се чувствуваат сити, јаткастите плодови носат и многу хранливи материи кои не може да се најдат во другите намирници од овој состав.

Сосови и намази

Секогаш имајте барем неколку различни сосови на масата. Павлака со разни зачини. Измешајте сенф, мајонез, лимон, павлака... Сосовите секогаш може да им додадат нијанса на оброците.

Сладолед од ванила

Во Турција, десертите се многу важен дел од кујната, а речиси секој содржи сладолед од ванила. Без разлика дали е алва, слатко од тиква или овошна салата, ќе се послужи со сладолед од ванила.

Сос од калинка

Можеби сте навикнати да ставате обичен оцет во салати, можеби го имате омилениот оцет балсамико или сте го откриле умебоши оцетот - сосот (или оцетот) од калинка ќе биде интересна промена. Во Турција многу се користи, не само за салати, туку може да се користи и за маринади, како прелив за месо итн.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе