Малта потроши повеќе од половина милион евра во обид да победи на Евровизија

Малта потроши повеќе од половина милион евра во целта да оствари победа на Евросонг 2021, пишува весникот The Times of Malta. Или поточно околу 700.000 евра.

 Оваа информација предизвика жестоки реакции кај Малтежаните, незадоволни како јавниот сервис ги користи нивните пари.

Учеството на Малта на Евросонг 2021 предизвика незадоволство во земјата, не поради изборот на песна, претставник и слично. Откриено е дека оваа земја потрошила повеќе од половина милион евра во обидот да победи на натпреварот. Има тврдења дека добар дел од парите е даден на странски државјани за да се обложат на тоа дека песната „Je Me Casse“ ќе победи.

Исто така, се тврди дека поголем дел од парите им се дадени на инфлуенсери за да ја промовираат песната на социјалните мрежи.

Во моменталната ситуација повеќе би имало смисла да се промовира земјата како идеална летна дестинација, а не како победник на музички натпревар во кој никогаш не може да победите од политички причини, сметаат критичарите.

Власта одбива да каже колку пари е потрошено не само за промоцијата, туку и за патните трошоци, облеката, шминката и сето останато.

Министерот за надворешни работи Кармело Абела побара истрага за случајот.

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе