Мамините синови се поуспешни низ животот

Универзитетот Харвард објави студија за тоа што ги прави мажите среќни. Заклучокот кој се наметнува е дека „мамините синчиња“ се многу поуспешни во работата и заработуваат подобро од останатите мажи кои немале толку близок однос со нивните мајки во детството.

Во истражувањето биле следени 268 мажи во распон од млади години до повозрасни. Тестирањата се вршеле секои две години и без сомнежи  е една од најдолгите и најдеталните студии на човечкиот развој во историјата.

Разликата во платата на мамините синови и оние останатите е во просек 87.000 долари по година. Студијата докажала дека мажите кои имале близок однос со мајките биле поуспешни во кариерата како што минувале годините. Покрај тоа, кај они кои имале лош однос со мајката во детството бил зголемен ризикот од деменција во подоцнежните години. Кога станува збор за таткото, поврзаност со деловниот успех и односот не постои. Добрата врска меѓу синот и таткото во животот се манифестира преку повисок степен на задоволство во животот.

Интересен заклучок на еден дел од студијата се однесува на тоа дека мажите кои внесуваат повеќе алкохол се најнесреќни, кај нив е повисок степенот на смртност, разводи, депресија и нервози. Либералните мажи практикуваат повеќе секс, а најважно од сè, високиот IQ не е поврзан со висока плата.

Крајниот заклучок на докторот Џорџ Ваилант е дека клучно за успех во животот е љубовта.

„По 75 години и 20 милион долари вложени во студијата, донесовме еден заклучок. Среќата се крие во љубовта. Среќата е љубов. Точка“, вели тој.

реклама

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе