Фудбал

Манчестер Јунајтед ќе го обновува тимот со дуо од Франција

14. мај 2019 - 17:23 | МИА
Париз, 14 мај 2019 (МИА) – Манчестер Јунајтед ќе се обиде да привлече две од ѕвездите на француската Лига 1, тврди Mirror. „Црвените ѓаволи“ сакаат да се засилат со напаѓачот на Лил, Никола Пепе и со полудефанзивецот на ПСЖ – Адриен Рабио.

Менаџерот Оле Гунар Солскјер планира тотална промена во составот по разочарувачкото шестото место во крајниот пласман на Премиер лигата и во неговите планови влегува привлекувањето на Пепе, кој до сега има 21 гола и 12 асистенции за Лил. 23-годишниот репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска може да игра како на врвот на нападот, така и по крилата, а Јунајтед ќе треба да извади околу 45 милиони фунти за неговите права.

Во исто време за трансфер на Рабио, Јунајтед нема да дава пари, бидејќи играчот е слободен агент. Фудбалерот сепак не играл за ПСЖ од декември, кога падна во немилост, одбивајќи да потпише нов договор. Но за него интерес има и од Јувентус.

Коментирај