Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Англискиот фудбалер Џек Грилиш се согласи на трансфер од Астон Вила во Манчестер Сити за 117 милиони евра, со што ќе стане најскапиот британски играч во историјата.

Оваа информација ја објави спортскиот новинар на Sky Sports и на Guardian, Фабрицио Романо. Тој соопшти дека е средена документацијата меѓу двете страни и Грилиш потпишал договор до 2026 година.

Треба да се изврши лекарски преглед по што клубот и официјално ќе го претстави.

Ова ќе биде најголемиот трансфер во историјата на англискиот фудбал. Рекордот го држи Пол Погба кој за 95 милиони евра во 2016 година премина од Јувентус во Манчестер Јунајтед.

Грилиш има одиграно повеќе од 200 натпревари за тимот од Бирмингем и постигнато 32 гола. Беше и член репрезентацијата на Англија која на ЕУРО 2020 го освои второто место.

URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе