Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

„Граѓаните“ и официјално ќе можат да играат во Лигата на шампионите наредната сезона откако Судот за спортска арбитража ја поништи одлуката на УЕФА за двегодишна суспензија.

Европската куќа на фудбалот имаше донесено одлука да го казни Мначестер Сити со двегодишна суспензија плус 30 милиони евра поради кршење на прафилата за финансиски фер-плеј. Клубот од Манчестер се жалеше до судот во Лозана кој денеска ја објави одлуката дека ја прифаќа жалбата на Сити, воедно поништувајќи ја одлуката на УЕФА.

УЕФА го обвинуваше Сити дека ги заобиколува правилата за финансиски фер-плеј на тој начин што зема пари од спонзори кои се поврзани со сопствениците на клубот. Соработката на Football Leaks и германски Der Spiegel откри документи кои ја обелоденија целата процедура на заобиколување на правилата на УЕФА, но ЦАС сега сето тоа го поништи.

Така, Сити со помош на ивестициски компании за кои стојат ОАЕ добива финансиски средства на име на спонзорски договори, што не е по правилата на УЕФА и токму тоа е причината за казната која им ја изрече УЕФА.

Сепак, Судот за спортска арбитража од Лозана одлучи дека казната на УЕФА не е меродавна на прекршокот. ЦАС не одлучи дека „Граѓаните“ не направиле прекршок, туку дека казната е престрога. Затоа, ја укина двегодишната суспензија, а казната од 30 милиони евра ја смали на 10. Така, сега Манчестер Сите ќе помине само со казна од 10 милиони евра и ќе игра во Лигата на шампионите.

УЕФА ја прифати одлуката на ЦАС и нема повторно да го отвора случајот.

URL

Оваа одлука сега ќе направи хаос во Премиер лигата каде се разгоре битката за трите места во Лигата на шампионите. Ливерпул како шампион веќе обезбеди учество, а со суспензијата на Сити за три места во борба влегоа Челси, Лестер, Манчестер Јунајтед и Вулверхемптон. Сега, од овие четири екипи наместо три ќе мора има место само за две бидејќи Сити е сигурен на второто место.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Фудбал

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Read more

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Read more

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Read more

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најубавите голови од 10. коло во Премиер лигата

Читај повеќе

Пандев повторно добива нов тренер?

Читај повеќе

Кавани се извини за расистичкиот коментар на Instagram

Читај повеќе

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Читај повеќе

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе