ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Манчестер Сити се откажа од државна помош

Вработените во клубот ќе бидат на принуден одмор, но богатиот клуб нема да земе ниту фунта државна помош туку платите во целост ќе им ги исплаќа од сопствен џеб.

Британската влада одлучи да им помогне и на богатите премиерлигаши, а Ливерпул, Тотенхем, Њукасл, Борнмут и Норвич радо ја прифатија оваа помош. Манчестер Сити одлучи дека има доволно пари за да се справи со финансиската криза, сите вработени ќе ги добијат платите 100 посто, а за тоа „Граѓаните“ нема да земат ниту фунта помош.

Омар Берада, кој е главен оперативен директор на клубот од Манчестер, ја потврди одлуката на управата која ја пренесе клупскиот потпарол.

„По одлуката на управата минатата недела, потврдуваме дека Манчестер Сити нема да ги користи мерките на британската Влада за финансиска помош на персоналот поради коронавирусот“, откри портпаролот на клубот.

„Остануваме посветени на заштитата на нашите луѓе, нивните работни места и нашиот бизнис, а во исто време правиме сѐ што можеме за да ја поддржиме нашата заедница во овој доста тежок период“, додаде тој.

Британската Влада покрива 80% од трошоците на вработените во клубовите, изземајќи ги играчите, а клубовите кои веднаш ги прифатија овие мерки доживеаја јавна осуда.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Фудбал

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Read more

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Read more

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Read more

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе