Манчевски: Утре ќе се знае каков полициски час ќе има за викенд

Во текот на утрешниот ден ќе има одлука на Владата каков полициски час ќе има викендов. Се вршат консултации, досега се почитуваа препораките, ние ги следиме експертските мислења. Ќе мора да одиме кон олабавување на мерките, но тоа значи почитување на другите нерестриктивни мерки. Но, тие мерки не се почитуваат, не се носат маски, не се почитува растојание. Ако сакаме да имаме намалување на мерките, мора да се почитуваат препораките.

Ова го изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на вечерашното гостувањето на ТВ 24, потенцирајќи дека олабавувањето на мерките е правопропорционално со почитување на препораките.

– Она што може да се забележи деновиве има мал пораст на бројките на светско ниво. Нашите здравствени власти ги знаат точно кластерите и немаме непознати жаришта. Дел од заразените се од литијата во Струга, како и од вечерите за Ифтар. Затоа ако сакаме да се олабават мерките ќе мора да се зголеми личната одговорност преку почитување на мерките за заштита, рече Манчевски.

Посочив дека денеска имаме 40 новозаболени, но, вели, далеку сме од деновите кога имаше над 100 заразени.

– Затоа сметам дека тоа што ќе произлезе утре од Кризниот штаб, од Комисијата за заразни болести и од владината седница ќе биде конечен став. Од една страна бараме олабавување на мерките, од друга имаме критика дека здравството не се справува добро со кризата. Јас сметам дека одлично се справуваме со пандемијата. Клучна улога имаа и медиумите кои редовно ги пренесуваат мерките. Ние како држава бевме меѓу првите со мерките, со државните карантини… МВР, конкретно министерот на телевизија кажа дека некој го тера да ги казнува граѓаните, а тој не сакал да ги казнува, изјави Манчевски.

За Манчевски, отсуството на санкции од страна на МВР кон граѓаните кои не ги почитуваат мерките создава нееднаков третман.

– Дел од заболените се од литијата, дел се од од прославата на МВР, а еве изминувааат две седмици како ништо не е преземено за настаните каде што не се почитуваат мерките, немаме информации дали Внатрешна контрола на МВР прави истрага за службениците кои беа на терен, а не презедоа ништо. И затоа граѓаните се во недоумица, односно чувствуваат дека нема еднаков третман кон сите. Сите, и институции и граѓаните, сега кога се олабавуваат мерките насекаде, да апелираме да се почитуваат мерките за заштита, истакна Манчевски.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Македонија

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Read more

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Read more

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Read more

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Read more

Вести

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Читај повеќе

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Читај повеќе

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Читај повеќе

Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Читај повеќе

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Читај повеќе

Чулев: Го осудувам секој вид на насилство, особено семејното насилство врз жените

Читај повеќе