СЕРИЈА А 2020/21

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Хрватскиот фудбалер направи убав гест: тој нема да ја подигне платата која му следува за месец март бидејќи поради повреда не одигра ниту еден натпревар.

Марио Манџукиќ зимава потпиша со Милан и настапи на 5 натпревари во февруари пред да се повреди. Оттогаш беше во аут сѐ до минатиот викенд кога се врати во тимот и преседа на клупата на гостувањето кај Парма.

Бидејќи цел март не одигра ниту минута, Хрватот одлучи да се откаже од платата која според фдоговорот му следува. Како нов играч, бидејќи не допринел со ништо за тимот, верува дека не треба да ја земе платата.

Милан го прифати ваквиот негов убав гест и одлучи мартовската плата на Манџукиќ да ја донира.

„Овој потег на Манџукиќ е само доказ за негова етиката и професионализам“, изјави Паоло Скарони, претседателот на Милан.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Фудбал

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Read more

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Read more

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Read more

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе