Måneskin: Ако сме хетеросексуалци не значи дека не може да носиме шминка

Групата Måneskin неодамна во интервју за The Guardian проговори за навредите и обвинувањата кои ги трпат поради нивниот начин на облекување.

Победниците на Евровизија 2021, членовите на италијанската група Måneskin неодамна во медиумите проговорија за бројните обвинувања што ги добиваат на сметка на нивните модни комбинации. Во разговорот открија и како Италија, како конзервативна земја, ги прифатила.

„Има некои случаи кога тоа се случува, но понекогаш обвинувањата се толку екстремни. Глупаво е за квир луѓето, кои треба да се борат со овие стереотипи, да ги етикетираат вака и да создаваат уште поголема омраза. Фактот дека членовите на групата, Раџи и Давид, се хетеросексуалци не значи дека не можат да носат шминка или штикли“, објасни Викториа Де Анџелис.

Членовите на групата, Дамјано Давид и Томас Раџи, се изјаснуваат за хетеросексуалци, додека Викториа Де Анџелис и Итан Торкио се сметаат за дел од ЛГБТК+ заедницата. Иако тие се поддржуваат едни со други во сите ситуации, се соочија со обвиненијата од многу ЛГБТК+ луѓе заради употребата на шминка и избор на облека.

За време на настапот на групата на доделувањето на наградите MTV Video Music Awards во август, басистиката Де Ангелис носеше горен дел кој покриваше само една од нејзините гради, а на другата на брадавицата имаше налерпница. Додека свиреше ѝ падна покриениот дел, а MTV брзо го цензурираше настапот за гледачите крај малите екрани. Басистката потоа разговарала со организаторите и им рекла дека имаат двојни стандарди.

Remote video URL
Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Музика

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Read more

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Read more

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Read more

Måneskin: Ако сме хетеросексуалци не значи дека не може да носиме шминка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски промени на Оскарите – дали ќе си го обелат образот?

Читај повеќе