Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

На моделите M3 Sedan и M4 Coupé на BMW неодамна им се придружи и M3 Touring, кој комбинира слични перформанси со поголема практичност. Manhart веќе се „заигра“ со M3 Sedan, а сега го објави и својот тјунинг пакет за караванот, кој се нарекува MH3 650 Touring.

Новиот модел е најавен со сет рендер автомобили со црно-златна комбинација на бои и Manhart ознаки. Карбонскиот пакет вклучува преден сплитер, крилца на браниците, екстензија на праговите, страничен спојлер и нов дифузор. Тука се и 21-инчни Manhart Concave One фелни во мат црна боја, кои може да се добијат и во други бои.

MH3 650 Touring е поснажен од седанот MH3 600. Со помош на MHtronic контролната единица и без промена на компонентите, 3,0-литарскиот обичен 6-цилиндричен twin-turbo мотор развива 641 КС и 800 Нм вртежен момент. Со вакви бројки се израмнува со моделот MH3 GTR кој е најсилниот тјуниран M3 од Вупертал.

Моделот исто така има и подобар звук благодарение на новиот издувен систем со контрола на вентили, опција на спортски downpipe со или без катализатор и OPF филтери.

Од Manhart не наведоа дали имало подобрување на шасијата, но секогаш е можно да се одберат H&R пружини или KW компоненти кои ги има MH3.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе