Mansory го доработи реткиот модел Monza SP2 на Ferrari

Не знаеме што велат во Ferrari, но знаеме дека тјунинг компанијата Mansory не остана глува на барањето на еден од ретките сопственици кои сакаа уникатна Monza SP2.

Меѓу ретките сопственици на еден од open air моделите Monza SP1 и SP2 на Ferrari од ограничената серија Icona се најде и сопственик кој сакаше неговата Monza SP2 да се разликува од другите 249 произведени примероци.

Помош побарал од тјунинг компанијата Mansory, каде за непозната сума пари го доработиле автомобилот на Ferrari кој е потсетник на легендарните тркачки модели 750 Monza, 250 Testarossa и 166 MM Barchetta и на крајот му дале на сопственикот уникатна копија од Monza SP2.

Заедно со новите карбонски компоненти на каросеријата, меѓу деталите што ја издвојуваат Monza SP2 на Mansory од остатокот од овие модели се различните алуминиумски тркала од 21 и 22 инчи со гуми 275/30 ZR21 (предни) и 335/25 ZR22 (задни), а бојата на совозачкото седиште во овој случај е иста со бојата на широката и ниската каросерија.

Не е заборавен ниту централно лоцираниот атмосферски V12 мотор на Ferrari, чија моќност е зголемена од 810 на 830 коњи. Новата вредност на максималниот вртежен момент е 740 Nm. 7-степен автоматски менувач со два спојки се грижи за преносот на силата на задната оска, а споменатите бројки се доволни за Monza SP2 да достигне стотка за 2,8 секунди и да развие повеќе од 300 km/h.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе