Mansory во свој стил го модифицираше Ferrari SF90 Spider

Mansory продолжува да развива „контроверзни“ тјунинг пакети, а неговиот најнов проект базиран на SF90 Spider на Ferrari не е исклучок.

Tempesta Celeste е навистина „див“ кабриолет со екстремен аеродинамичен пакет кој го промени изгледот на суперавтомобилот од Маранело. Покрај карбонските додатоци за каросеријата, назад е дводелен заден спојлер кој вклучува дополнителна LED заоблна линија.

Ултра агресивниот боди кит е придружен со издувен систем со 4 издувни цевки, како и масивен заден дифузор со светла за магла инспирирани од оние на Ф1 болидите. Речиси секој панел од каросеријата е доведен на екстремно ниво, вклучително и предниот браник со двојни крила и масивен лип спојлер. Браниците со отвори за вентилација потсетуваат на Porsche 911 GT3 RS, додека страничните ретровизори изгледаат помасивно.

Mansory работеше и на 4,0-литарски твин-турбо мотор поставен помеѓу оските. Овој V8 мотор развива 980 КС и 980 Nm вртежен момент, но е поврзан со три електромотори, така што овој хибриден склоп испорачува вкупно 1.100 КС. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае само 2,4 секунди, додека максималната брзина е 365 км/ч.

Оригиналните бандажи се заменети со лесен сет, односно 21-инчни предни бандажи и 22-инчни задни бандажи. Логото Mansory е на клештите на сопирачките во боја на каросеријата.

Внатрешноста е покриена со кожа и содржи јаглерод на одредени места каде што не може да се користи кожа. Дури и патосниците се обложени со светлосина кожа.

Mansory ќе произведе само 3 примероци од моделот F9XX Tempesta Celeste и секој од нив ќе биде единствен и дел од серијата One of One на тјунерот.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе