МАНУ усвои Повелба за македонскиот јазик

Скопје, 3 декември 2019 (МИА) – Собранието на МАНУ на денешната седница усвои Повелба за македонскиот јазик во која ги изнесува научно признатите факти за македонскиот јазик, како и улогата на Академијата во проучувањето и афирмацијата на македонскиот јазик во домашни и во меѓународни рамки.

Повелбата, како што соопшти МАНУ, ги зацврстува ставовите на Академијата за потребата од засилена и континуирана поддршка на научните истражувања на македонскиот јазик и македонските дијалекти, водејќи се од строго научни начела.

– На тој начин, МАНУ ја истакнува својата определба дека најдобра заштита на македонскиот јазик е создавање услови за остварување на неговата улога на значаен фактор на општествената и културната интеграција во државата. Тоа е единствено можно преку систематско и координирано научно проучување и обработка на македонскиот јазик на сите нивоа, како во домашни, така и во меѓународни рамки, се вели во соопштението.

Повелбата за македонскиот јазик, се додава во соопштението, ја истакнува законската и статутарната обврска на МАНУ да ја остварува координативната и обединувачка улога во однос на приоритетните и фундаменталните научни истражувања на македонскиот јазик со другите научноистражувачки и високообразовни установи.

Целосната повелба можете да ја преземете тука.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Македонија

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Read more

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Read more

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Read more

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Read more

Вести

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Читај повеќе

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Читај повеќе

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Читај повеќе

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Читај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Читај повеќе

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе