„Маракана“ го менува името во чест на легендарниот Пеле

Култниот стадион „Маракана“ во Бразил ќе биде преименуван во чест на легендарниот фудбалер Пеле.

Овој потег следи по одлука на властите на сојузната покраина Рио де Жанеиро најпознатиот фудбалски стадион во светот во иднина да се вика „Едсон Аранчис ду Насименту - Реј Пеле“.

Гувернерот на покраината Рио де Жанеиро мора да одобри промена на името пред новото име да стане официјално, но тоа е само дел од протоколот.

URL

Пеле, кој освои три Светски првенства како репрезентативец на Бразил, го постигна својот 1.000-ти гол на стадионот „Маракана“ во 1969 година, играјќи за Сантус против Васко да Гама.

Remote video URL

Финалето на Светските првенства во 1950 и 2014 година се одржаа на „Маракана“, како и свеченото отворање на Олимписките игри во 2016 година.

Рекордни 200.000 гледачи на „Маракана“ имаше за финалето на СП 1950 година, кога Уругвај го шокираше домаќинот Бразил.

Капацитетот на стадионот сега е 78.838 места, а помалку е познато дека го носи официјалното име „Мариу Фиљу“ по еден новинар кој лобираше за нејзина изградба во 40-тите години на минатиот век, но меѓу љубителите на фудбалот беше исклучиво познат како „Маракана“, по областа во која се наоѓа.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Фудбал

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Read more

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Read more

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Read more

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе